Секторна програма "Коменски" многостранни партньорства

Проект "Наследството на Европа-традициите са живи"

ОУ "Константин Фотинов" град Лом

Информация град Лом град Джулианова град Маниса град Бучечеа град Врабле

Информация

Проект „ Наследството на Европа-традициите са живи” към секторна програма „Коменски” , дейност ”Училищни партньорства” е финансиран от Европейската комисия .

Координатор на този проект е училище”Константин Фотинов”-Лом, партньори са училища от Италия,Румъния,Словакия и Турция.

Основната цел е учениците да изучават традициите и обичаите на различните страни от Европейският съюз, за да могат по добре да разберат тяхното наследство и да открият приликите и разликите, както в миналото така и днес. Повиши се тяхната мотивация за изучаване на чужди езици и се изградиха умения за работа в екип. Във всяко училище се сформираха клубове „Национален традиционен календар”, „От раклата на баба”, „Международна кухня”, „Млади художници”, „Виртуален свят” и „Езикът на танците”. Планираните обменни визити дадоха възможност учениците пряко да усетят различията в културните традиции на техните партньори,създадоха се дългосрочни връзки между децата от петте държави.

През февруари 2010 година се състоя първата среща на страните – партньори по проекта в град Бучечеа – Румъния. В нея от ОУ“К.Фотинов“ участваха 7 ученици и 4 учители. Беше представена презентация за зимните традиционни празници и книга с рецепти от българската национална кухня. Всички участници в срещата се запознаха с бита и културата на хората в региона, както и с традициите на румънското училище.

Втората среща се проведе в град Джулианова, Италия, през месец май 2010 година с участието на 8 ученици и 3 учители от училището „Константин Фотинов”.Участниците представиха презентация с фолклорни летни празници, традиционни танци и песни. Ученици и учители се запознаха с природата, бита, богатото историческо и културно наследство на италианския народ, посетиха катедрали, църкви, музеи и исторически места в Джулианова и Рим.

От 21 до 27 ноември 2010 година се осъществи третата обменна визита в град Врабле, регион Нитра, Словакия с участието на петте държави – партньори по проекта. Групата от ОУ “Константин Фотинов” се състоеше от пет ученика ,един учител и директора на училището. В На работната среща бяха представени клипове и филми с традиционни зимни празници, обичаи и обреди. Домакините от Словакия представиха работата на учениците в различните клубове. В изработването на коледни сладки и украси се включиха и гостите. По време на екскурзията участниците в третата визита посетиха Високите Татри, славянски селища и детски увеселителен парк.

От 14.02.2011г. до 18.02.2011г. се проведе четвъртата обменна визита в . В дейностите участваха 12 ученици и пет учителя.Домакините представиха един от най-пищните празнични ритуали - сватбата, пресъздаден от ученици. Красивите облекла и танците на малките артисти бяха посрещнати с голям интерес. Възпитаниците на ОУ „Константин Фотинов“ представиха два филма - за танца на нестинарките и на кукерите. Посетени бяха свещени места като древния град Ефес и къщата на Дева Мария.

От 16 до 20 май 2011 година в град Лом ,България се проведе заключителната обменна визита , която беше наситена с дейности по приключване на проекта: програма в училище с представяне на празника „Лазаруване“; среща в кметството; посещение на Исторически музей Лом, Катедрален храм „Успение Богородично“ и Народно читалище „Постоянство“, едно от първите, създадени в България през 1856 г., както и едно от чудесата в света - Белоградчишките скали и пещерата „Магурата“. Финал на обменната визита беше грандиозен празничен концерт с участие на учениците от всички училища .

Презентация   история на едно пътуване.